Lodge of Friendship No44

The Lodge of Friendship No44 traces it origins back to the Antient (or Atholl) Lodge No39 first meeting at St Ann's Church and Mitre in Manchester. At the Union of the two Grand Lodges on 27th December 1813 the number was changed to No59 and the name 'Lodge of Friendship' was adopted. The Lodge number was changed again in 1835 to No52 until the final renumbering in 1863 when it received the present number of 44. The present Lodge was revived in 1803 though it is possession of the 1755 Warrant. Members of the earlier Lodge are found in the revived Lodge and some arguments have been conducted as to continuity. 

Until the Union, Installations were held on St John's Day in June and December each year so in some years there may have been two different Masters in the same year.

Past Masters from 1755

Year
Name
Occupation
1755
Edward Collins
1757
Samuel Barlow
1757
Henry Wallworth also 1761 1766
1758
Alexander Brunmyrrhe also 1766
1759
Jonathan Littlewood
1759
John Smith also 1764 67 71 75 76 & 1779
1760
Anthony Wood
1760
Robert Whittaker
1761
Edward Lyons
1761
Henry Wallworth ; see 1757
1762
John Cartwright
1763
James Travis
Oilman
1764
John Smith ; see 1759
1764
Maurice Power
1765
Nicholas Parkinson also 1769 and 1778
1765
Matthew Shorrocks also 1767 69 71 & 75
1766
Alexander Brunmyrrhe ; see 1758
1766
Henry Wallworth ; see 1757
1767
John Smith ; see 1759
1767
Matthew Shorrocks ; see 1765
1768
William Pinson
1768
Alexander Ogden
1769
Matthew Shorrocks ; see 1765
1769
Nicholas Parkinson ; see 1765
1770
William Lee
1770
Andrews Summers also 1773
1771
Matthew Shorrocks ; see 1765
1771
John Smith ; see 1759
1772
John Byers
Cloth-dresser
1772
Joseph Hilton
1773
Richard Walker
Cabinet Maker
1773
Andrew Summers ; see 1770
1774
James Brady also 1777
Breeches Maker
1775
Matthew Shorrocks ; see 1765
1775
John Smith ; see 1759
1776
John Smith ; see 1759
1776
Richard Rothwell
Silk Dyer
1777
James Brady ; see 1774
1777
Thomas Washington also 1779
1778
Nicholas Parkinson ; see 1765
1778
William Moorhouse
Butcher
1779
John Smith ; see 1759
1779
Thomas Washington ; see 1777
1784
James Cooper
Ironmonger
1785
John Hardman
Silk and Fustian Manufacturer
1785
John Ignatius Hamilton
1786
John Parker
Warehouseman
1786
John Watson
Calenderer
1787
William McAvoy
1787
James Ashley
Muslin and Dimity Manufacturer
1788
Francis Schorey
1788
James Leake
Bookbinder
1789
Richard Bailiffe (or Bayliff)
Weaver
1789
George Willcock
1790
Edward Roden
Victualler and Fustian Dealer
1790
Josiah Seddon
1803
Revived 16th March
1803
Antient Lodge No 39 Revived (Now a �Modern� Lodge)
1803
William McCormick
Weaver
1803
Richard Bamber
Dimity Manufacturer
1804
Hugh Carroll
Manufacturer
1805
John Cropper
Manufacturer
1806
John Cropper
1806
William Marshall
Weaver
1807
William Marshall
1808
John Cropper
1808
Robert Davis
1809
John Cropper
1810
John Cropper
1810
Terrance Braman
1811
William Bernard
Tailor
1811
William Parr
Umbrella Frame Maker
1812
Robert Forsyth
Commissioner
1813
John Martin
Weaver (to April 1814)
1813
Robert Forsyth
1814
John Cropper
(to July 1814)
1814
Joseph Givins
Manufacturer
1815
Joseph Givins (see 1814)
1816
Joseph Givins (see 1814)
1817
Richard Read
Cotton Dealer and Spinner
1818
Joseph Givins (see 1814)
1819
Matthew Wharton
Fustian Cutter
1820
Matthew Wharton (see 1819)
1821
James Surman
Saddler
1822
Samuel Lawson
1823
Thomas Bowman
Shoemaker
1824
Robert Parkinson
Silk Weaver
1825
Matthew Wharton (see 1819)
1826
William Hobbs
Weaver
1827
Matthew Wharton (see 1819)
1828
James Surman (see 1821)
1829
Thomas Bowman (see 1823)
1830
Matthew Wharton (see 1819)
1831
John Shepherd
1832
Jabez Gadd
Warehouseman
1833
Jabez Gadd (see 1832)
1834
John Hickman
1835
Thomas Inglis
1836
Thomas Inglis
1837
James Surman (see 1821)
1838
Jabez Gadd (see 1832)
1839
Jabez Gadd (see 1832)
1840
John McClean
1841
James Davies
1842
Joseph Haley
Engineer and Tool Maker
1843
Joseph Haley (see 1842)
1844
Benjamin Colley
1845
Arthur Boult
1846
Arthur Boult
1847
John King
1848
John King
1849
Joseph Haley (see 1842)
1850
Frederick France
1851
Edward Thomas Bradshaw
Accountant and Agent
1852
Thomas Bake
Brewer
1853
Samuel Richard Gault
Bookseller and Stationer
1854
Stephen Smith
Tailor
1855
Henry Carrigg
Agent
1856
Augustus Schmersahl
Chemist
1857
George le Boutellier Diamond
1858
Henry Antony Bennett
Timber Merchant
1859
George Hartley Goldsmith
Architect
1860
Prospero Delavanti
Music Dealer
1861
John Sudlow
Solicitor
1862
Frederick Charles Smethurst
1863
Henry Thomas Warren
Agent
1864
Robert Bridgford
Land Agent (Was Knighted later)
1865
John Bolderson
Baker and Flour Dealer
1866
Robert McDowall Smith
Silk Mercer and Manufacturer
1867
Samuel Harris Hudson
Estate Agent
1868
Charles Dewick Ward
Clergyman
1869
John Lawson
Veterinary Surgeon
1870
John Gibb Smith
Wine Merchant
1871
Alfred Barker Bennett
Brewer ( Hill & Bennett)
1872
Thomas Lightbourn
Wire Merchant
1873
Peter Royle MD
Physician and Surgeon
1874
William Gllbb
Wine Merchant
1875
James William Woodall
Solicitor
1876
Charles Frederick Woodall
Woollen Draper
1877
Charles Rowland Goodman
Surgeon
1878
Hairy Cottam
Clergyman
1879
Henry John Cutter
Registrar Probate Court
1880
William Francis
Parkinson Cashier
1881
Samuel Barran
Gas Engineer
1882
James Rait Beard
Cloth Merchant (Beard A & Co)
1883
John MacMahon
Art Master
1884
Henry Pool
Agent (Pool & Clewley)
1885
John Chadwick
(afterwards Prov GSecty)
1886
John Smith MD
Surgeon
1887
William James Wilkinson
Silk Manufacturer
1888
Charles Burton Clewley
Agent (Pool & Clewley)
1889
John William Gundry Coombs
Hotel Proprietor
1890
Charles Hobbies
Insurance Secretary(Rock Assurance Co)
1891
Frederick Wellesley Wollaston
Oil Merchant
1892
Frederick Gorton Berry
Upholsterer
1893
Nathan Heywood
Solicitor
1894
Robert Thomson
Manufacturer (Sewell & Hulton
1895
William Wilkinson
Clergyman
1896
William Humphreys
Silk Agent (William Humphreys & Co)
1897
Matthew Naylor
Contractor
1898
Richard Walter Marsden
Printer and Publisher
1899
Fred Scott
Chartered Accountant
1900
Geo Wm Pilkington
Printer
1901
Wm James Hunt
Manufacturer
1902
John Horace Pavey Dean
Decorator
1903
Walter Higginbottom
Architech
1904
Robert Scholes
Solicitor
1905
Edward Eccles Smalley
Cloth Merchant
1906
Charles Wm Sutton
Manchester City Librarian
1907
Wm Royston Laidlaw
Electrical Engineer
1908
Wm Hy Collier
Abitrator and Valuer
1909
John Sherratt
Bookseller & Publisher
1910
Joseph David Hughes
Bookseller & Publisher
1911
Henry Banks Longley
Surveyor (Later DPGM Surrey)
1912
Robert Walter Peers
Dental Surgeon
1912
Albert Bushell
Colour Printer
1913
Wm Arthur Bacon
Traveller
1914
James Wheatley Jones
Chartered Acountant
1915
Arthur Hasleham
Merchant
1916
Charles Harry Rayner
Municipal Officer
1916
Charles Milner Nesbitt
Director (Dorman & Smith
1917
Frank Hoyle Brunt
Civil Engineer
1918
Sir Edward Rhodes
EL PGM 1950 at the age of 80
1919
Walter R Hilton
Civil Servant
1920
Fred Berry
Departmental Manager
1921
Joseph Wadsworth
Chartered Accountant
1922
TCrompton Peatfield
Secretarial Dept Railway Co
1923
Paul Ridgway
Textile Manufacturer
1924
AlexrMoss
Schoolmaster
1925
Rev Cecil Brook Welland
Clergyman Rector of Alderley
1926
W F Wellberry
Buyer
1927
William Major Pearson
Regional Representative
1928
Lewis Stansfield
Merchant
1929
Edwin Simms-Hilditch
Professor of Music
1930
William Rhodes
Buyer
1931
William Jones
Merchant
1932
Leonard Chambers
Insurance Broker
1933
George Jennison MA
Zoologist (Belle Vue)
1934
Arthur Reginald Moon LLB
Solicitor
1935
Charles Harold Bennett
Assistant Librarian